Pompy ciepła i ogrzewanie podłogowe
Pompy ciepła są wprost stworzone do współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Osiągają wówczas maksimum tak zwanego współczynnika wydajności pompy ciepła. Pompa ciepła to urządzenie, w którym zachodzi wiele przemian termodynamicznych i które funkcjonuje najefektywniej, gdy pomiędzy dolnym źródłem (wymiennikiem gruntowym bądź powietrzem) a górnym istnieje jak najmniejsza różnica temperatur. Ogrzewanie podłogowe to system ogrzewania przy udziale niskiej temperatury- efektywniej przekazuje ciepło do pomieszczenia niż na przykład tradycyjne grzejniki. Liczy się tu spora powierzchnia przekazywania ciepła. Temperatura podłogi przy takim rodzaju ogrzewania nie przekracza zwykle 28 stopni Celsjusza- są to więc idealne warunki do utrzymania optymalnej temperatury pomieszczenia na poziomie 20 stopni Celsjusza.
Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe jest niezwykle komfortowym i uniwersalnym rozwiązaniem, które można stosować przy większości rodzajach podłóg (odpowiednio dobrane płytki, parkiety, panele laminowane, wykładziny czy płyty betonowe). Idealnie współpracuje z pompami ciepła- taki system posiada dużą efektywność energetyczną, zapewniając jednocześnie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach. Dzięki niezależnym regulatorom, można indywidualnie sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe doskonale nadaje się do łazienek. Zapewnia wyjątkowy komfort i przeciwdziała zbieraniu się wilgoci. W głównej mierze ogrzewanie podłogowe przekazuje ciepło do pomieszczeń poprzez promieniowanie, co wiąże się z niską cyrkulacją powietrza, a co za tym idzie - brakiem unoszącego się kurzu w powietrzu. Ogrzewanie podłogowe jest dzięki temu idealnym rozwiązaniem dla alergików; ogranicza rozwój bakterii, grzybów i roztoczy.
Rodzaj podłogi przy ogrzewaniu podłogowym
Ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne dla domowników, a więc daje możliwość dowolnej aranżacji wnętrza, a także zastosowania niemal każdego rodzaju pokrycia podłogi. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli decydujemy się na podłogę drewnianą, nie należy stawiać na gatunki drewna posiadające wysoki współczynnik skurczu (na przykład buk czy jesion). Idealne będą natomiast podłogi dębowe, z drewna egzotycznego merbau, tek czy iroko. Oprócz oczywiście idealnej do tego rodzaju ogrzewania terakoty, można również pozwolić sobie na panele laminowane, naturalnie takie, gdzie ich producent dopuszcza stosowanie wraz z ogrzewaniem podłogowym.