Wybór dolnego źródła
Źródłem górnym grzejącym pomieszczenia budynku może być ogrzewanie podłogowe bądź grzejniki. Energia cieplna dostarczana jest przez pompę ciepła (powietrze, woda bądź grunt) przy pomocy instalacji zwanej dolnym źródłem. Często to nie sama pompa ciepła, ale jej źródło dolne ma większy wpływ na jakość systemu ogrzewania. Pompę ciepła można przecież nazwać sprężarką - a jej działanie wynika z praw fizyki, które to nie zależą ani od konstruktora, ani producenta. Najmniej obciążającym finansowo jest postawienie na pompę z powietrzem w roli dolnego źródła. To rozwiązanie nie wymaga pracy, którą trzeba włożyć w przypadku instalacji pompy ciepła gruntowej. Największy minus niestety to wpływ zmian pogody na działanie pompy powietrznej. Najgorsze warunki pracy dla pompy ciepła są oczywiście podczas zimy, gdy mocno ją eksploatujemy, a jej wydajność obniża się razem z temperaturą otoczenia.
Kolektory pionowe
Kolektory pionowe to najlepsze rozwiązanie, jeśli dysponujemy niewielką działką. Do odwiertów odpowiedniej głębokości wsadza się sondy pionowe, w których znajduje się glikol. Kolektory pionowe w odróżnieniu od płaskich zajmują mniejszą powierzchnię, a glikol ma w nich zawsze stałą temperaturę od 3 do 7 stopni Celsjusza. Ilość i długość sond głębinowych zależy od warunków geologicznych, dlatego często w trakcie wiercenia otworów wprowadza się korekty do wstępnego projektu. Na podstawie zdobywanych w trakcie wiercenia informacji o rzeczywistych warunkach geologicznych można zweryfikować długość sond.
Gwarancja stabilnej eksploatacji
Aby zagwarantować sobie poprawność działania instalacji pompy ciepła, wszystkie prace kompleksowo powinna wykonać jedna firma. Angażowanie jednej firmy do wykonania odwiertów, innej do zamontowania pompy ciepła i wewnętrznej instalacji bardzo często rodzi różnego rodzaju problemy łącznie z przerzucaniem się winą za ewentualną złą pracę instalacji. Dlatego też proponując w pełni kompleksową usługę- od fachowego doradztwa w wyborze systemu po uruchomienie pompy ciepła, dajemy gwarancję stabilnej eksploatacji.